Jak mądrze wziąć pożyczkę i ją spłacić na czas?

Wydawać by się mogło, że logiczne jest spłacenie na czas wziętej pożyczki, ale niestety z roku na rok ilość dłużników w Polsce rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście część osób mogła stracić stałe zatrudnienie, poważnie zachorować i wydać oszczędności na leczenie czy mieć inne skomplikowane problemy finansowe, ale okazuje się, że jest odsetek osób, które nierozsądnie biorąc pożyczki popadli w pętlę zadłużenia, której nie potrafią sami spłacić. I co wtedy?

Kiedy warto wziąć pożyczkę?

Przede wszystkim pożyczka gotówkowa w parabanku w tym rodzaju, czy kredyt bankowy powinny być ostatecznością. Do zobowiązań finansowych nie można podchodzić lekko z podejściem „Dzisiaj wezmę pożyczkę, a jutro pomyślę z czego ją spłacić”. Część firm pożyczkowych sama jest sobie winna posiadaniu takich klientów, ponieważ przy sprawdzaniu wniosku o pożyczkę weryfikuje minimum danych. Choć nie można generalizować, bo część parabanków ma już dostęp do BIK, które jeszcze kilka lat temu było dostępne tylko w bankach.

Pożyczkę gotówkową trzeba wziąć wtedy, kiedy nie mamy szans w inny sposób pozyskać nagle potrzebnych pieniędzy i mamy pewność, że w wyznaczonym okresie będziemy ją spłacać bez opóźnień.

Jak szukać pożyczek?

Dużo pożyczek jest opatrzonych słowami „promocja 0 złotych” albo „pierwsza pożyczka za darmo”. I to akurat może być prawdą, ponieważ według prawa to czy pożyczka jest odpłatna ustalają ze sobą strony pożyczki. Może się więc zdarzyć, że firma pożyczkowa faktycznie chcąc przyciągnąć nowych klientów oferuje darmową pożyczkę. Oznacza to, że oddamy tyle ile pożyczymy. Ale uwaga! Pożyczka przez Internet wiąże się z kosztem weryfikacji. Nie jest to duży wydatek, bo zwykle jest to 1 grosz lub 1 zloty, a maksymalnie 10 złotych. Dlatego warto sprawdzić najpierw takie oferty, gdzie oddaje się tylko pożyczony kapitał.

Trzeba też sprawdzić czy wybrana firma ma dobre opinie wśród innych użytkowników oraz czy jest zarejestrowana w Polsce. A nade wszystko przeczytać trzeba regulamin i tabelę kosztów. Nawet jeśli pożyczka ma być darmowa trzeba zapoznać się z tymi dokumentami i wszystkimi załącznikami.

Co robić, gdy mamy problem ze spłatą?

Jeśli nie zareagujemy i będzie udawać, że nie ma problemu będzie tylko gorzej. Warto od razu zgłosić się do wierzyciela i po prosić o rozłożenie długu na niższe raty, które łatwiej nam spłacić. Gdy nie wiemy jak zacząć albo też mamy spore zaległości i boimy się kontaktu z wierzycielem warto poprosić o pomoc doradcę finansowego, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie, podpowie jak negocjować czy choćby napisać wniosek o zmianę wysokości rat do spłaty. Jednak zawsze trzeba podjąć działanie samodzielnie.