Czym jest krajowy rejestr dłużników i jak do niego nie trafić?

Krajowy rejestr dłużników – przeczytaj więcej na jego temat – to bazy osób oraz firm, które posiadają zadłużenie. Zalicza się do nich między innymi Biuro Informacji Gospodarczej, które gromadzi informacje na temat dłużników oraz przekazuje je innym podmiotom, w ten sposób mogą one uchronić się przed nierzetelnymi kontrahentami.

Obecnie w Polsce działa cztery rejestry dłużników – Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz BIG InfoMonitor. Z takich rejestrów korzystają między innymi banki oraz firmy pożyczkowe.

Kiedy można trafić do krajowego rejestru dłużników?

Na listę dłużników może trafić osoba fizyczna, która posiada co najmniej 200 złotych długu przeterminowanego ponad 30 dni. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy – chodzi o termin opóźnienia w zapłacie zobowiązania po którym można zgłosić dłużnika do BIG. Do niedawna było to 60 dni, teraz na listę dłużników można trafić już po 30 dniach zwłoki w spłacie zadłużenia, warto zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli jesteśmy zapominalscy i często chodzimy z głową w chmurach, może się zdać, że zwykła 30 dniowa zwłoka w zapłacie za telefon czy internet może spowodować, że znajdziemy się w krajowym rejestrze dłużników. Oczywiście wierzyciel ma prawo zgłosić nas jako dłużników, ale nie ma takiego obowiązku, więc wcale nie musi dokonywać takich wpisów.

Co zrobić, gdy trafimy na listę dłużników?

Jeżeli trafiliśmy na listę dłużników, w pierwszej kolejności należy uregulować zadłużenie. Kolejna rzecz to dopilnowanie, aby wierzyciel usunął wpis z krajowego rejestru dłużników, w tym celu należy poprosić go o złożeniem specjalnego wniosku. BIG ma obowiązek usunąć nas z listy dłużników, jednak może to zrobić wyłącznie po otrzymaniu stosownej informacji od wierzyciela, który wcześniej nas zgłosił.

Jak sprawdzić czy jestem na liście dłużników?

Każdy z nas ma prawo sprawdzić, czy znajduje się w krajowym rejestrze dłużników i może to zrobić bezpłatnie. Zazwyczaj większość rejestrów daje dostęp do takich informacji przez internet, wystarczy wpisać odpowiednie dane typu PESEL. Ważne jest to, aby pamiętać, że takie prawo mamy wyłącznie raz na 6 miesięcy, w tym wypadku nie poniesiemy żadnych koszów.

Do krajowego rejestru dłużników można trafić bez większych problemów, jeśli nie uregulujemy zobowiązań finansowych w ciągu miesiąca i wynosi ono co najmniej 200 złotych. To, dlatego ważne jest to, aby być ostrożnym i płacić wszystkie rachunki na czas, inaczej w przyszłości możemy trafić na problem np. w przypadku, gdy będziemy chcieli zaciągnąć kredyt.