Profil zaufany – czy to ma sens?

Posiadanie profilu zaufanego nie jest obowiązkowe, ale płynie z tego szereg wymiernych korzyści, dlatego warto się zainteresować tym tematem. Nie trzeba martwić się szeregiem uciążliwych formalności, koniecznością składania wizyty w różnych urzędach. Nawet założenie profilu zaufanego może odbyć się za pośrednictwem Internetu, co jest banalnie proste i szybkie do wykonania. 

Po co komu i jak założyć profil zaufany? 

Załatwianie spraw urzędowych przez Internet okazuje się być ogromną wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy na dojazdy. Znika problem z uporczywymi kolejkami i stosem dokumentacji do wypełnienia. Internet daje ogromne możliwości i warto korzystać z tego nowoczesnego narzędzia. Każdy już chyba zdążył przekonać się, jak kolorowe stało się życie, odkąd możemy robić zakupy w sieci. Mając profil zaufany, zyskujemy o wiele więcej możliwości, także w sektorze administracji publicznej. Co więcej, wszystko jest całkowicie za darmo, za założeniem profilu zaufanego i korzystanie z niego nie płacimy ani złotówki. Mamy do dyspozycji prawnie obwiązujący podpis cyfrowy, który służy do potwierdzania tożsamości w Internecie. Za każdym razem, kiedy okażemy się taką cyfrową tożsamością, stajemy się wiarygodni dla urzędników. Profil zaufany może zostać założony przez każdego, kto posiada numer PESEL. 

Pora dowiedzieć się, jak założyć profil zaufany, aby być w stanie czerpać z tego rozwiązania szereg wymiernych korzyści. Wniosek można złożyć w swoim banku, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, po czym znaleźć zakładkę e-Urząd/profil zaufany, po czym wypełnić formularz swoimi danymi. Na koniec trzeba tylko potwierdzić je wybranym narzędziem autoryzacyjnym typu wiadomość SMS, po czym dostaniemy informację na swojego e-maila o utworzeniu profilu zaufanego i aktywowaniu go. Innym sposobem na założeniem profilu zaufanego jest złożenie wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP, co jednak będzie wymagało osobistego potwierdzenia swojej tożsamości w punkcie stacjonarnym. Chodzi tutaj  o zweryfikowanie danych.