Jak powrócić do życia zawodowego po ciąży i urodzeniu dziecka?

Nawet bardzo aktywne zawodowo kobiety często zmieniają swoje spojrzenie na pracę po ciąży. Ten czas naprawdę sporo weryfikuje w życiu. Opieka nad małym dzieckiem i praca na etacie bywa wyjątkowo obciążająca i czasami trzeba z czegoś zrezygnować. Z drugiej strony wszystko można zorganizować tak, że nawet mama małego dziecka będzie miała chwilę czasu na rozwój zawodowy i czerpanie przyjemności z zarabiania pieniędzy.

Praca na urlopie macierzyńskim

Na urlopie macierzyńskim można dodatkowo zarabiać. Warto o tym pamiętać i małymi krokami organizować dla siebie jakieś dodatkowe możliwości rozwoju zawodowego. Wiele kobiet w czasie swojego urlopu macierzyńskiego decyduje się na przykład na rozkręcenie działalności gospodarczej. Niektóre panie znajdują w sobie odpowiednio dużo siły oraz determinacji do tego, aby rozwijać swój biznes związany na przykład z rękodziełem lub usługami świadczonymi przez internet. Jest to zdecydowanie jakaś opcja godna uwagi. Powrót do życia zawodowego po ciąży i urodzeniu dziecka może być dzięki temu bardziej łagodny.

Urlop wychowawczy

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czas wrócić do pracy. Wiele kobiet decyduje się na ten krok, jednak często okazuje się, że konieczny będzie powrót do urlopu wychowawczego: https://kapitalni.org/pl/artykuly/urlop-wychowawczy-ile-trwa-i-jak-zlozyc-wniosek-o-jego-przedluzenie,73,506. Jeżeli dziecko nie dostanie się do żłobka, a  wynajęcie niani jest nieopłacalne finansowo. Warto rozważyć możliwość dorobienia na urlopie wychowawczym. Prawo tego nie zabrania i każda kobieta może zawierać umowę zlecenia czy umowę o dzieło z innym pracodawcą. Czy warto robić to ze swoim stałym pracodawcą? Wiele kobiet stara się raczej ukrywać to, że w swoim stałym miejscu pracy nie do końca wyjaśniły swoją sytuację, natomiast zarabiają na boku. Dobrze jednak wiedzieć o tej opcji, bo jest ona zgodna z prawem.

Dobre perspektywy po urlopie wychowawczym

Jeżeli kobieta zdecyduje się na skorzystanie z trzech lat urlopu wychowawczego, powrót do pracy może być wyjątkowo ciężki. W ciągu kilku lat nieobecności w pracy naprawdę wiele się zmienia i kobieta po prostu będzie musiała wiele od nowa się uczyć. Warto zatem zawsze aktywizować się nawet do częściowej aktywności zawodowej, tak by urlop wychowawczy nie stał się pierwszym krokiem do rezygnacji z pracy.